Napadlo mě srovnat výdrž na jedno nabití mezi klasickým telefon a smartfonem. Jako základ pro testování mi posloužili 2 telefony od Sony Ericssonu a to model C901 a jedna z prvních Xperií značená jako X10 s Androidem 2.3.
Postup
Testování jsem rozděli do několika částí
-test výdrže při pasivním použití (jen zapnutý telefon, žádné hovory ani zprávy)
-běžné použití telefonu, tedy především hovory, zprávy a mírné využití internetu
-využívání mobilního připojení
-použití jako multimediální přehrávač
Pasivní použití
Do obou telefonů jsem dal aktivní nepoužívané karty jednoho operátora (O2) nabil baterku, telefony nosil s sebou a sledoval co se bude dít. Dopadlo to zcela jinak než jsem čekal. Xperia vydržela nabitá při pasivním použití necelých 5 dnů a C901 ji nijak výrazně nepřekonal, jeho výdrž byla přibližně týden.
Běžné použití
Tentokrát už jsem v telefonech použil běžně používanou kartu (opět O2) a zkusil jak se telefony budou chovat při běžném zatížení. Můj průměr jsou tak 2 zprávy týdně, tak 1 hodina hovorů denně a každý den využití mobilního internetu tak 15 minut na zjištění nejnutnějších věcí (soukromé číslo).
Tady už jsou rozdíly markantnější, zatímco mi C901 vydržela při takovémto použití v průměru necelých 5 dnů, Xperia se pohyboval kolem pouze 2 dnů. Při běžném používání je tedy vidět, že obyčejný mobil je přeci jen spolehlivější společník, který nevyžaduje tak často nabíječku.
Připojení k internetu
Zde bych to asi rozdělil, prvně jsem zkoušel jak dlouho telefon vydrží pokud se použije jako distribuční zařízení pro připojení počítače. Vypnul jsem tedy na obou přístrojích nabíjení pomocí kabelu USB, připojil telefon a zkusil se připojit k internetu.
Zarazila mě velmi malá výdrž C901, která při takovémto použití vydržela v průměru 4 hodiny. Xperia podávala o dost lepší výsledky a její průměrná doba nakonec byla necelých 7 hodin, což je o dost lepší.
Dále jsem se zaměřil na opravdové mobilní připojení, tedy prohlížení přímo obsahu webových stránek. Udivilo mě, že integrovaný prohlížeč v C901 zvládne klasické webové stránky téměř bez problémů.
Zde se doba výdrže telefonů projevila takto, C901 vydrží v takovémto režimu použití průměrně 16 hodin, zatímco Xperia asi o 4 hodiny méně, tedy průměrně 12 hodin. Jenže Xperia má na slunci mnohem lépe čitelný displej než C901 a hlavně má displej o dost větší. Navíc slabý HW v C901 způsobuje, že na načtení stránky čekáte neúměrně dlouho. Pokud bych tedy měl odečíst dobu kterou u C901 strávím jen čekáním na načtení stránky, musel bych tak 1-2 hodiny telefonu ubrat.
Multimediální přehrávač
Zde jsem nejdříve zkusil klasické přehrávání hudebních souborů a následně potom patřičně upravené filmy.
Při použití jako klasický MP3 přehrávač mě překvapila obrovská výdrž C901, která vydrží hrát (do sluchátek) skoro celý den, v průměru tedy kolem 24 hodin. Xperia je na tom o poznání hůře, její výdrž je kolem 18 hodin, jenže to se dramaticky změní pokud koukáte na filmy.
U filmů vydrží Xperia přibližně 3 celovečerní filmy, takže kolem 6 hodin. C901 ale v tomhle propadá, jeho výdrž je něco málo přes hodiny 2. Zde to přikládám na vrub slabému HW, který se při přehrávání i patřičně upravených filmů asi docela “zapotí”.
Jako poslední jsem zkusil, sledování Youtube, tady C901 naprosto propadá, jeho výdrž je kolem 90 minut. Přičemž video musíte sledovat přes vestavěnou aplikaci (Java), protože klasický prohlížeč vám ho nenačte (ani Opera Mini) a jeho natažení trvá někdy opravdu velmi dlouho.
Závěr
Nakonec jsem zkusil oba telefony používat obvyklým způsobem. Tedy jak jsem zvyklý při běžném provozu, kdy jsem se s C901 pohyboval na úrovní něco málo přes 3 dny provozu a s Xperií na necelých 2 dnech provozu. Moje použití telefonu je popsáno výše + občasné použití jako MP3 přehrávače, případně jako přehrávače videa.
Cílem nebylo dát sem nějaká na minuty a hodiny převedená čísla (jak to rádi dělají výrobci telefonů), ale srovnat klasický telefon a smartfon. Zde je vidět, že pokud budete používat smartfon jako klasický telefon, nějakého dramatického snížení výdrže na jedno nabití se nedožijete (tedy pokud jste předtím neměli telefon od Philipsu). Nízká výdrž “chytrých” telefonů je tak spíše způsobena změnou zvyklostí uživatelů, kteří na těchto přístrojích začínají používat i funkce které jsou na klasickém telefonu nedostupné nebo neergonomické (prohlížet internetovou stránku na malém displeji s rozlišení 240×320 je opravdu nepohodlné).
Výrobcům se na většině smartfonů podařilo do jisté míry vykompenzovat zvýšenou spotřebu těchto telefonů. Jenže se dramaticky zvýšila doba po jakou tyto přístroje pracují a neleží jen na stole jako běžný telefon.
Já pořád říkám, že to není až tak mobilem, ale spíš tím, co na něm dělám. Když mám hloupej mobil, tak jej používám jen na SMS, volání a budík. Se smartphonem používám internet, občas zahraju nějakou hru a pořád něco dělám. Navíc displej je u smartphonů mnohem větší.
Ale zase by mě zajímalo srovnání s nějakou Noki 6310, která si myslím že by překonala čas standby minimálně dvakrát…jen to využití internetu by byl problém
IPhone mi vydrží dva dny, i když mi leží na polici.
a nemáš tam zapnutý data, wifinu a podobně?
Jinak mně HTC desire sežere asi 8% baterky za noc (a to spím hodně dlouho). Všechno povypínaný (data, wifi, sync, jen na příjmu GSM). Ještě jsem nezkoušel kolik vydrží v režimu Letadlo - to by mohlo být taky zajímavý
Xperia 12 hodin na internetu? Tak to bych tedy chtěl vidět na vlastní oči. Jestliže samotný SE uvádí 10 hodin hovoru, tak nelze internetovat 12 hodin. Hovor je totiž nejméně náročná forma komunikace telefonů, hned po bluetooth. Cokoliv jiného zásadně zvyšuje spotřebu a ani vynikající Opera mini na tom nic nezmění. K tomu ještě pochybuji, že autor opravdu nonstop 16 hodin surfoval. Prostě jen surfoval, než mu poklesla baterka např. ze 100% na 90% a časy dopočítal, což je samozřejmě zcela špatně. Ukazatele neukazují lineární a přesné hodnoty, protože ani akumulátory se nevybíjejí lineárně.
Navíc jsem si téměř jistý, že oba telefony měli různě opotřebovanou baterii, to mívá vcelku logické důsledky.
A nakonec, srovnávat přístroje, které mají baterii s 930mAh a 1500mAh kulhá na obě nohy.
lepší by bylo srovnat to s Xperia Mini ST15i, která má i menší displej a hlavně jen 1100mAh baterii. A rovnou říkám, že by ji C901 utřela jak zdatná hospodyňka špinavé okno. Jedním šmahem.
4: Tak výsledný čas není 16 hodin v kuse, ale součet časů za několik dnů. Je ovšem nutné si uvědomit, že X10 při statickém zobrazení stránky přestává přenášet data, takže se to nechová jako hovor.
Baterie jsou na tom +- stejně, telefony jsou kupované s odstupem 14 dnů, takže by v tom neměl být zásadní rozdíl, ale je pravda, že Xperie byla nabíjena vícekrát než jsem tohle zkoušel.
Mělo to být srovnání obyčejného a chytrého telefonu, takže postavit proti sobě X10 a X10 mini by bylo trochu mimo. Nehledě na fakt, že model ST15i je nová Xperia mini a srovnávat jí se stařičkou X10 je blbost. Mohu provést relevantnější srovnání s původní Xperií mini, ale tu by mi musel někdo zapůjčit.
Přidám svoji trošku do mlýna. Před měsícem jsem přešel po necelých 3 letech z Nokie E52 (symbian, WiFi, GPS) na iPhone 4S. Oba telefony využívám na maximum, zásadně nic nevypínám. Využití: WiFi aspoň hodinu denně naplno, 3G sítě velmi často (exchange permanentní kontrola), bluetooth na handsfree cca 4-5 hodin denně v autě, aktivně GPS (navigace, geocaching). Výsledek asi tušíte.
Baterie u Nokie vyrobená před třemi lety mi vydrží 2-5 dní, průměrně jsem dobíjel za 3-4 dny, a to ještě přes USB v počítači, originál nabíječku na 220V jsem nepoužil ani jednou.
A co nový iPhone? Když si s ním trochu hraju, vybiju ho 2x denně jako nic. Za měsíc se mi nestalo, že bych mohl nechat telefon bez nabíjení během 24 hodin! Baterie je pro mě největší nínus tohoto telefonu, bohužel žádná jiná feature tohoto telefonu mi ji nevykompenzuje. Ano, pětidenní výdrž bych klidně vyměnil za retinu, Siri a křehký skleněný design dohromady…
5:
Ten součet časů sice nechápu, ovšem chápu tam to nestahování. I tak se mi zdá 12 hodin zobrazení byť statického obrázku/stránky hodně. Ale možné to je.
V případě opotřebování baterek omluva. Domníval jsem se, že 901 jako starší žďorbo toho bude mít naběháno a X10 bude nová. 14 denní rozdíl by neměl udělat více než pár procent.
To srovnání jsem myslel C901 vs Xperia Mini. Smartphony s 1500mAh baterií jsou již střední třída. Je lepší srovnat low-end s low-endem. Xperiu mini ST15i jsem koupil matce a tak vím, že její 1100mAh baterie je tragédie.
6:
iphone není telefon pro lodi, kteří telefon používají pro smysluplné účely. Tedy volání (a vynikající spolupráce s Bluetooth), přístup k informacím na internetu, práce s emaily a navigování (povšimněte si že neuvádím SMSky, vždycky se jen potutelně směji, když mi “manažer” tvrdí, jak potřebuje smsky). K tomu však není zapotřebí herní platforma typu iphone. Ano iphone je především herní konzole a u takové výdrž 8 hodin v zátěži není problém.
Já osobně jsem to vyřešil vcelku elegantně. Zakoupil jsem si ke svému 3G externí baterii-košilku, kterou neustále nosím v pánské kabelce. Jakmile jdu někam na delší dobu, beztak si ji beru s sebou a baterie o kapacitě 2200mAh mi životnost mého 3Gčka prodlouží až 3x. A to, že je to cihla mi při hraní opravdu nevadí (naopak, lépe se to drží).
Mne iphone 4S vydrží dva dni, a to ho používam skoro na všetko (telefonovanie, sms, net, maily, hry, hudba a občas aj foťák..)
Stačí vypnúť 3G (osobne som nepostrehol skoro žiadnu zmenu rýchlosti), wifi (pri neobmedzenom dátovom paušáli je zbytočná), systémové lokalizačné služby a siri, u nás je zatial nepoužitelná.
doktor.ptr: Nevím jak u iphone, ale u mýho Desire má zapnutá, připojená wifi mnohem menší spotřebu než zapnutý mobilní data (když to sem tam něco chce přenést). Problém nastává když třeba jsem venku a mobil hledá wifi kam by se připojil…to ju vypínám
7: No, prostě jsem každý den chvilku surfoval a časy potom sečetl. To možná dalo baterkám čas na jakési “zmotoření”, pod setrvalou zátěží by to asi vypadalo jinak.
Xperia Mini ST15i je hrozná, Sony totiž zvětšilo proti předchozímu modelu displej, přidalo pár vylepšení, které ovšem zvyšují odběr. Bohužel baterii použili o stejné kapacitě jako v předchozím modelu a ani ten nějak extra velkou výdrží neoplýval. Takže výsledek jim musel být jasný, ale stejně to pustili do prodeje. Že je ten mobil špatný jim ale asi došlo záhy, když vypustili modernizaci v podobě ST17i.
Tak tenhle článek jsem si sice přečetl se zájmem,ale nic nového pod sluncem.Je jasné,že dnes neexistuje smartphone,který by se standartní bateríí a při plném využití vydržel více jak řekněme tři dny-většinou maximálně dva.Až budou baterie dokonalejší,výdrž samozřejmě naroste.Já byl taky zvyklý u N E51 na výdrž kolem týdne.Pak následovaly N97 mini,E7 a nyní N700.U té jsem po nainstalování updatu(zvedl kmit.procesoru na 1,3GHz) koupil 1500ma baterii,abych se vrátil na původní hodnoty,tj.kolem dvou,tří dnů.Zajímavé je,že výdrž N700 je podobná jak při použití úsporného režimu a vypnutí všeho co jde,tak při normálním používání.Rozdíl opravdu není veliký.Byl jsem necelý týden mimo civilizaci,tel.byl off line,vše povypínané a po dvou dnech večer baterie 17%!
Ono srovnávat “hloupý” foun a smartphone,je jako srovnávat fabii s lincolnem,protože i při minimálním využití je tady velký displej,který většinou spolyká značnou část kapacity baterie.
9: To s wifi není tak úplně pravda. Jednak je rozhodně rychlejší než 3D, druhak míň žere a hlavně se díky ní hodně zpřesňuje poloha, na kterou prostě GPS nestačí (nebo to trvá dlouho). Mluvím ale za Android, kde to hlavně nativní aplikace hodně používají a i na mě křičí, abych zapl wifi, že bude poloha přesnější. Nevím, jak to má iOS (no flame intended).
“To s wifi není tak úplně pravda. Jednak je rozhodně rychlejší než 3D, druhak míň žere a hlavně se díky ní hodně zpřesňuje poloha, na kterou prostě GPS nestačí (nebo to trvá dlouho). Mluvím ale za Android, kde to hlavně nativní aplikace hodně používají a i na mě křičí, abych zapl wifi, že bude poloha přesnější.”
No tak to je naprosty blabol s tou GPS. GPS je absolutne nejpresnejsi, co mate v telefonu. WIFI funguje jenom na zaklade okolnich WIFI siti, jejichz pozice je nekde zaznamenana.
“na mě křičí, abych zapl wifi, že bude poloha přesnější”
Ne, to opravdu nebude.
Jo tak GPS je samozřejmě nejpřesnější. Jenže v hodně případech není jednak vůbec potřeba taková přesnost a jednak GPSku nechytneš v baráku a podobně…
On to asi Magicmaster napsal trochu blbě, ale myslel nejspíš, že na plno věcí není GPS potřeba nebo fixnutí trvá dlouho.
Ty křičející aplikace mají pravdu, protože bez wifi se to určuje podle mobilních BTS a ty mají přesnost plus mínus autobus - na určení města to stačí, ale víc už ne…
Jinak souhlasím s tím, že wifi má mnohem menší spotřebu než mobilní data (a je jedno jestli 2G nebo 3G). Ono je to takový víc složitý. Kdyby se nepřenášelo opravdu vůbec nic, tak mobilní data vyhrajou, ale i s malým přenosem (sync emailu…) má výslednou spotřebu nižší wifina, která sice každých 10sekund (u mýho Desire) do sítě křičí svoji MAC adresu, ale zase je ta spotřeba tak o dva řády nižší než spotřeba GSM/3G modulu.
Jediný kdy má smysl wifi vypínat je když nejste v dosahu žádné a mobil pořád vyhledává kam se připojit, to pak žere
Naprosto nesouhlasím se závěrem. Cituji autora pro test “Běžné používání” - “… zatímco mi C901 vydržela při takovémto použití v průměru necelých 5 dnů, Xperia se pohyboval kolem pouze 2 dnů”. Vzhledem k tomu, že telefon je primárně určen pro běžné používání, tak je výsledek snad jasný, ne?
Abyste mohli napsat komentář, musíte se přihlásit.
Programátor a problémy uživatelů využívá WordPress MU a běží na Blog.zive.cz. Vytvořte si svůj vlastní blog
Sledování přes RSS: články
a komentáře